Motanki – słowiańskie lalki z intencją

Lalki na zamówienie

Motanki robię od kilku lat. Od pierwszej chwili, kiedy się o nich dowiedziałam, poczułam, że to jest coś mojego. Lubię motać, wybierać najlepsze materiały, wyciszyć umysł i pozwolić rękom prowadzić. Słuchać lalki, co chce mieć na sobie, co jej się podoba, a czego nie chce. Jakkolwiek dziwne to może się wydawać, motanki mówią – wszystko zależy tylko od tego, czy chcemy ich słuchać.

Jeśli chcesz poznać tę piękną tradycję, zapraszam Cię do umówienia się na indywidualne warsztaty (szczegóły niżej).

Jeśli chcesz, żebym wykonała motankę specjalnie dla Ciebie, zapraszam do kontaktu. Najpierw ustalimy, czego potrzebujesz i z jaką intencją będę robić Twoją lalkę. Czyli, co ona ma Ci dać, co wnieść do Twojego życia. Albo co z niego zabrać. Nie wiem, jaka ona będzie – to okazuje się dopiero w trakcie pracy. Za to jestem pewna tego, że zrobię ją dla Ciebie z miłością.

Cena za zrobienie samej lalki to 300 zł. Jeśli dodatkowo chcesz mieć ze mną omówienie procesu motania (który może coś powiedzieć na temat intencji) – wówczas całość kosztuje 400 zł .

Nierozłączki, Lichomanki

Warsztaty robienia motanek

Zapraszam Cię na indywidualny warsztat robienia własnej motanki.

Warsztat potrwa 3 godziny. Może się odbywać online lub stacjonarnie – w Łodzi.

Na początku postaramy się wspólnie określić, z jaką intencją będziesz robiła lalkę, jaki to będzie rodzaj motanki, omówić potrzebne materiały .

Następnie dostaniesz potrzebne informacje dotyczące tego, co robić krok po kroku i stworzysz własną motankę. Dowiesz się również, jak słuchać lalki,  jak połączyć ją z mocą czterech żywiołów, ile będzie trwał jej żywot i co zrobić, gdy już spełni swoją rolę.

Po motaniu będzie czas na podsumowanie –  omówienie, jak wyglądał proces tworzenia, przyjrzenie się temu, co motanka chce przekazać w kontekście wybranej intencji.

W czasie warsztatu stosuję elementy medytacji, wizualizacji, pracę z oddechem itp. Całość jest dostosowana do indywidualnej sytuacji i potrzeby. Może się np. zdarzyć, że wykonanie motanki zajmie Ci mniej czasu, za to więcej będziesz potrzebowała na aspekt terapeutyczny, czyli omówienie pracy lub odwrotnie. Może też być tak, że dla Ciebie szczególnie ważne będzie przygotowanie do pracy – tak, by być w kontakcie ze sobą (i oczywiście z lalką). Wszystko jest możliwe, a szczegóły ustalamy na bieżąco, żebyś czuła się komfortowo i swobodnie.

To jest część warsztatu, którą można opisać i w pewnym stopniu zaplanować. Reszta dzieję się poza rozumem. Patrzymy zatem wspólnie, jakie to jest. Robisz swoją motankę tak, jak Ci serce i intuicja podpowiadają, a ręce same prowadzą.

Cena warsztatu indywidualnego to 500 zł za 3 godziny.

Bogacz i Ziarnuszka

Konsultacje motankowe

Konsultacje odbywają się online (przez skype).

Możesz skorzystać z konsultacji, jeśli chcesz zrobić motankę we własnym zakresie, ale potrzebujesz pogłębić i lepiej zrozumieć swoją pracę – np. przed wykonaniem lalki sprecyzować intencję, skontaktować się ze swoją potrzebą, ustalić, po co lalka ma powstać albo jaki rodzaj lalki to będzie. Również wtedy, kiedy potrzebujesz instrukcji, jak zrobić daną motankę.

Następnie robisz lalkę samodzielnie i niezależnie – w swoim tempie, czasie, bez ograniczeń.

Mając zrobioną motankę także możesz umówić się na konsultację, jeśli chcesz zrozumieć, po co lalka powstała, co chce Ci przekazać albo gdy potrzebujesz przyjrzeć się głębiej procesowi tworzenia.

Możesz skorzystać z tej opcji także wtedy, gdy umawiasz się na warsztat indywidualny, ale czujesz, że jeszcze czegoś potrzebujesz przed warsztatem lub po nim.

Jeśli decydujesz się na więcej, niż jedną konsultację, umawiamy je w odstępie maksymalnie dwutygodniowym – żeby energia motania nie uległa rozproszeniu.

Możesz mieć 1 lub więcej konsultacji przed wykonaniem lalki i/lub 1 lub więcej konsultacji po zrobieniu – zależy to tylko od Ciebie i Twoich potrzeb.

Pojedyncza konsultacja trwa 1 godzinę.

Cena konsultacji to 180 zł.

 

Mateczka, Spirydon, Karmicielka

Co potrzebujesz do zrobienia lalki

  • Jasną tkaninę z lnu lub bawełny (kolor biały / kremowy) na ciało lalki
  • Kolorowe tkaniny na ubiór
  • Wełna / wata lub coś innego do wypełnienia ciała lalki
  • Wełna /sznurek / len / konopie na włosy
  • Nić/kordonek, najlepiej czerwony
  • Nożyczki
  • Zioła / ziarna / koraliki lub coś innego jako dodatki – to, co Natura Ci podpowie i jak poczujesz

Ogólna zasada mówi o tym, żeby wszystkie materiały były naturalne, bez sztucznych dodatków.

Lalki motanki wywodzą się z dawnej słowiańskiej tradycji. Wykonywane były przez kobiety z materiałów pochodzących ze zużytej odzieży. Najlepiej nadaje się do tego tkanina, a więc materiał ze starej koszuli, bluzki itp. Dlatego, że materiał tkany (w przeciwieństwie do dzianiny) łatwo można podrzeć na kawałki. Motanki robi się bez użycia igieł – bo wg tradycji igła mogłaby ukłuć los. W miarę możliwości także bez użycia nożyczek – aby nie zrobić lalce krzywdy. Tak więc zamiast szycia, lalki się mota, czyli owija udartym kawałkiem materiału.

Co ważne, znoszona odzież należała wcześniej do właściciela, czyli osoby robiącej lalkę (ewentualnie osoby, dla której lalkę się wykonuje).  Jeśli nie mamy starej odzieży, motankę wykonuje się z tkanin nowych.

Motanki robi się w jakimś celu, a więc z konkretną intencją. Dzielimy je na lalki doli i niedoli. Lalki doli to te, które przynoszą ze sobą coś dobrego. Dają pomoc i pracują nad intencją właściciela. Np. Zadanica, Ziarnuszka, Zielarka, Baba-Jaga, Mateczka, Dziesięciorączka, Lalka Spiralna itd.

Natomiast lalki niedoli mają tę niedolę zabrać. Przykładowo, na okres jesienno – zimowy robi się Lichomanki, które mają w tym czasie zabierać choroby od mieszkańców domu.

Niezwykle istotny jest sam proces tworzenia. To, jak Ci się daną lalkę robi, jakie przeżywasz wówczas emocje, może dużo powiedzieć na temat intencji, z którą pracujesz.

Jeżeli jesteś zainteresowana lalkami, zapraszam do kontaktu.