Motanki

Lalki motanki wywodzą się z dawnej słowiańskiej tradycji. Wykonywane były przez kobiety z materiałów pochodzących ze zużytej odzieży. Najlepiej nadaje się do tego tkanina, a więc materiał ze starej koszuli, bluzki itp. Dlatego, że materiał tkany (w przeciwieństwie do dzianiny) łatwo można podrzeć na kawałki. Motanki robi się bez użycia igieł – bo wg tradycji igła mogłaby ukłuć los. W miarę możliwości także bez użycia nożyczek – aby nie zrobić lalce krzywdy. Tak więc zamiast szycia, lalki się mota, czyli owija udartym kawałkiem materiału.

Co ważne, znoszona odzież należała wcześniej do właściciela, czyli osoby robiącej lalkę (ewentualnie osoby, dla której lalkę się wykonuje).  Jeśli nie mamy starej odzieży, motankę wykonuje się z tkanin nowych.

150x268_baba

Baba Jaga

Mateczka, Spirydon, Karmicielka

Motanki robi się w jakimś celu, a więc z konkretną intencją. Dzielimy je na lalki doli i niedoli. Lalki doli to te, które przynoszą ze sobą coś dobrego. Dają pomoc i pracują nad intencją właściciela. Np. Zadanica, Ziarnuszka, Zielarka, Baba-Jaga, Mateczka, Dziesięciorączka, Lalka Spiralna itd.

Natomiast lalki niedoli mają tę niedolę zabrać. Przykładowo, na okres jesienno – zimowy robi się Lichomanki, które mają w tym czasie zabierać choroby od mieszkańców domu.

Niezwykle istotny jest sam proces tworzenia. To, jak Ci się daną lalkę robi, jakie przeżywasz wówczas emocje, może dużo powiedzieć na temat intencji, z którą pracujesz.

Nierozłączki, Lichomanki

Warsztaty indywidualne

Na warsztatach dowiesz się podstawowych informacji o wykonywanej lalce, zrobisz własną motankę, a na koniec wspólnie przyjrzymy się temu, co lalka chce Ci powiedzieć. Zaletą warsztatów indywidualnych jest możliwość głębszego wglądu w przesłanie lalki, praca w większym skupieniu i we własnym tempie.

Warsztat trwa 2-3 godziny i wymaga inwestycji 250-350 zł, w zależności od czasu trwania. Jest to ustalane indywidualnie, z uwzględnieniem Twoich potrzeb i możliwości. Jeśli nie przychodzisz z własnymi materiałami, ja zapewniam nowe tkaniny i wszystkie inne niezbędne elementy (na włosy, do wypełnienia lalki itp.). Wtedy do kosztów warsztatu należy doliczyć 50 zł.

Warsztaty grupowe

Na warsztatach dowiecie się podstawowych informacji o wykonywanej lalce, a następnie każda z Was zrobi własną motankę. Na koniec pokazujemy zrobione lalki i dzielimy się refleksjami na temat tworzenia.  Zaletą warsztatów grupowych jest wymiana myśli i spostrzeżeń między uczestniczkami oraz możliwość doświadczenia poczucia wspólnoty i kobiecej energii.

Warsztaty odbywają się w kameralnej grupie od 3 do 5 osób – tak, żeby każda kobieta miała możliwość wypowiedzenia się oraz pokazania/omówienia swojej lalki. Trwają od 3 do 4 godzin, w zależności od ilości uczestników. Koszt wynosi 150 zł za osobę. Jeśli nie przychodzisz z własnymi materiałami, ja zapewniam nowe tkaniny i wszystkie inne niezbędne elementy (na włosy, do wypełnienia lalki itp.). Wtedy do indywidualnego kosztu warsztatu należy doliczyć 50 zł.

Możesz zebrać swoją grupę znajomych, koleżanek. Wówczas koszt wynosi 100 zł za osobę (+ ewentualnie koszt materiałów – j.w.)

Bogacz i Ziarnuszka

Jeżeli jesteś zainteresowana warsztatami, zapraszam do kontaktu.