Kąpiele Leśne

Najbliższą Kąpiel Leśną poprowadzę 9 lipca 2023 r. w Lesie na Brusie w Łodzi w ramach akcji „Wszyscy razem dla Natury”, organizowanej przez Forest Therapy Hub. Kąpiel przeznaczona jest dla osób dorosłych (od 18 r.ż.). Startujemy o 10:00 przy zbiegu ul. Krańcowej z ul. Biegunową (przy czerwonym szlabanie). Całość potrwa 3 godziny – zakończenie o godzinie 13:00.

Spacer będzie składał się z dwóch części. Pierwsza część będzie typową Kąpielą Leśną, czyli spacerem, w czasie którego zrobimy kilka przystanków. Będę wtedy Wam proponować aktywności pogłębiające kontakt z Naturą. Druga część będzie miała charakter warsztatu. Jego celem będzie pogłębienie doświadczenia z pierwszej części, integracja przeżyć i szukanie dla nich najlepszej formy ekspresji.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. 

Obowiązują zapisy – telefonicznie/whatsapp (501504716) lub mailowo (pracownia-spokoju@w-o-l-n-o.pl).

 W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko, nr tel., e-mail.  Ilość miejsc ograniczona. 

Zgłoszenia przyjmuję do 07.07.2023 r. do godz. 20:00.

Czym jest Kąpiel Leśna?

Kąpiel Leśna to praktyka prozdrowotna, działająca w oparciu o kontakt z Przyrodą. Czerpie z metod mindfullness, wspiera bycie w „tu i teraz” i ma na celu kontakt z Naturą poprzez zmysły i emocje. W ten sposób wzmacnia dobroczynne oddziaływanie Natury na nasze zdrowie.

Kąpiele Leśne zostały zapoczątkowane w latach 80-tych w Japonii i włączone do japońskiego narodowego programu zdrowia w celu obniżenia poziomu stresu społeczeństwa. W dosłownym tłumaczeniu shinrin-yoku oznacza „Kąpiel w lesie” lub „zanurzenie w leśnej atmosferze”.

Od tamtego czasu Kąpiele Leśne zaczęły być praktykowane na całym świecie. Prowadzono również wiele badań naukowych, które wykazały dobroczynny wpływ przebywania w Naturze na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Dlaczego z przewodnikiem?

Przewodnik Kąpieli Leśnych proponuje aktywności pogłębiające kontakt z Naturą w starannie dobranej kolejności. Ich rodzaj i czas trwania dopasowany jest do konkretnego odbiorcy/odbiorców. Aktywności te mają na celu stworzenie optymalnych warunków do odbierania i odczuwania Przyrody poprzez różne zmysły. Kąpiel z przewodnikiem umożliwia także współdzielenie się swoim doświadczeniem z innymi uczestnikami spaceru. Przewodnik proponuje trasę spaceru i poszczególne aktywności, nie pozostając biernym obserwatorem – sam także bierze w nich udział.

Co zabrać ze sobą na spacer?

Wybierając się na Kąpiel, zadbaj o swój komfort termiczny i ubierz się odpowiednio to pogody. Pamiętaj o wygodnym obuwiu, filtrze przeciwsłonecznym, a także o zabezpieczeniu przed owadami (komary, kleszcze). Przygotuj sobie coś do picia, ewentualnie do jedzenia i koniecznie weź podkładkę, na której będziesz siedzieć (koc/mata itp.).