Kąpiele leśne

 

Kąpiel leśna jest zanurzeniem w naturze. Zwykle jest organizowana w lesie, ale też w parku, ogrodzie. Tak naprawdę może być realizowana wszędzie tam, gdzie jest dostępny jakiś element przyrody (trawa, kwiat, drzewo itp.). Im więcej natury, tym większy i lepszy jest zakres jej oddziaływań.

Jest to spacer prowadzony przez przewodnika, z określoną strukturą, działający w oparciu o zmysły i mający na celu pogłębienie kontaktu z naturą (w tym także ze sobą). Może odbywać się w cyklu lub w formie jednorazowego doświadczenia.

Do najczęściej odczuwanych korzyści, nawet w czasie jednej kąpieli leśnej należą:

  • pobudzenie zmysłów
  • bycie „tu i teraz”
  • pogłębienie kontaktu z przyrodą
  • pogłębienie kontaktu ze sobą
  • zmniejszenie poziomu odczuwanego stresu
  • uspokojenie
  • zrelaksowanie

Kąpiele leśne przeznaczone są dla każdego, kto pragnie doświadczyć takiego stanu.

Początki kąpieli leśnych

Kąpiele leśne zostały zapoczątkowane w latach 80-tych w Japonii i włączone do japońskiego narodowego programu zdrowia w celu obniżenia poziomu stresu społeczeństwa. W dosłownym tłumaczeniu shinrin-yoku oznacza „kąpiel w lesie” lub „zanurzenie w leśnej atmosferze”.

Od tamtego czasu kąpiele leśne zaczęły być praktykowane na całym świecie. Prowadzono również wiele badań naukowych, które wykazały dobroczynny wpływ przebywania w naturze na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Utarło się, że kąpiel leśna to praktyka prozdrowotna, działająca w oparciu o kontakt z przyrodą. Czerpie z metod mindfullness, wspiera bycie w „tu i teraz” i ma na celu kontakt z naturą poprzez zmysły i emocje.

Dlaczego z przewodnikiem?

Przewodnik kąpieli leśnych proponuje aktywności pogłębiające kontakt z naturą w starannie dobranej kolejności. Ich rodzaj i czas trwania dopasowany jest do konkretnego odbiorcy/odbiorców. Aktywności te mają na celu stworzenie optymalnych warunków do odbierania i odczuwania przyrody poprzez różne zmysły. Kąpiel z przewodnikiem umożliwia także współdzielenie się swoim doświadczeniem z innymi uczestnikami spaceru. Przewodnik proponuje trasę spaceru i poszczególne aktywności, nie pozostając biernym obserwatorem – sam także bierze w nich udział.

Co zabrać ze sobą na spacer?

Wybierając się na kąpiel, zadbaj o swój komfort termiczny i ubierz się odpowiednio to pogody. Pamiętaj o wygodnym obuwiu, filtrze przeciwsłonecznym, a także o zabezpieczeniu przed owadami (komary, kleszcze). Przygotuj sobie coś do picia, ewentualnie do jedzenia i koniecznie weź podkładkę, na której będziesz siedzieć (koc/mata itp.).

Kąpiele leśne mogą odbywać się w grupach lub indywidualnie. Ceny grupowe uzależnione są od ilości uczestników i czasu trwania spaceru.

Cennik indywidualnej kąpieli leśnej:

1,5 godziny – 300 zł

2 godziny – 400 zł

3 godziny – 500 zł